ATEŞİN SANRISAL DANSI

Kim alevlerin kıvrak ritmine kanıp, hülyalara dalmıyor ki? Ateşin cazibesi, ruhun dinginliği, zihnin oyunları… Kışın en arzulanan oyuncağı…

Hava soğur. Yaz, o sene erken bitmiştir! Hep erken biter hep aniden patlar hava! Kapkara bulutlar gelir oturur yüreğine, şimşekler çakar, için ıslanır. Üstüne bir şeyler alıp da dışarı çıktığın ilk gün, başlar kış gailesi. Alışıverirsin sonra; soğuğa, yağmura, çamura. ” Aman bıktık sıcaktan”, ” kış da iyidir yahu!” nidaları duyulmaya başlanır! Kar tatilleri özlemle anılır, romantizmine usulca sokulunur. Ve şömine, sarmalayan vaatleriyle kurulur hayallerin başköşesine. Kışın arzu nesnesi. Düş sineması. Ruh kaloriferi.

Peki, şömine sadece dekoratif ve görsel bir cihaz mıdır? Dünyada bu şekilde olmasa da, yakın zamana kadar, ülkemizdeki algılanışı bu şekilde idi. Şömine; duvarcı, taşçı, mezarcılara yaptırılır; genelde çekmez, içine konan yapma çiçeklerle, akıllara durgunluk verecek bir süsleme anlayışının acıklı figürüne dönüştürülürdü. Oysa, şömine bir ısıtma aracıdır. İyi bir şöminenin ilk işlevi sağlıklı çalışması ve ısıtmasıdır. Müstakil evlerin, villalardan oluşan sitelerin artışı ile ülkemizdeki şömine algısı da değişmeye başladı. Özellikle, İstanbul’da şehir dışında yeni oluşan semtlere kurulan sitelerde, şömine, yardımcı ısı aracı hatta bazen tek ısı aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeler, şöminenin daha fazla ciddiye alınmasına, yapımının daha profesyonel insanlara teslim edilmesine yol açtı. Bugün, emekleme safhasında olan bir şömine kültüründen bahsedilebilir ülkemizde.

Şömineyi genel olarak ikiye ayırabiliriz: İç hazne ve dış giydirme.

İç hazne, ateşin yandığı yer, şöminenin ısı üreten kısmı olarak tarif edilebilir. Ateş tuğlası ve dökümden oluşan türleri bulunur. Açık ve kapalı (camlı) sistem iç hazneler şeklinde iki farklı sistem uygulanmaktadır. Açık sistem iç hazneler, önünde herhangi bir koruma aparatı bulunmayan, eski sistem kazanlardır. Son yıllarda, daha fazla tercih edilen kapalı sistemler ise, önünde; yukarı aşağı çalışan, asansörlü veya yana açılır, ısıya dayanıklı cam kapaklı, ısı kapasiteleri daha yüksek, daha güvenli ve daha konforlu cihazlardır. Dış giydirme, şöminenin dekoratif kısmıdır. Mermer, doğal taşlar, ahşap vb. malzemelerden kullanıcının kişisel zevkine, evinin dekorasyonuna göre birçok tarzda yapılabilir.

Şömine yaptırırken birinci adım; istenilen normlara uygun, çekişi kuvvetli bir baca sahibi olmaktır. Mevcutta bacanız var ise, bu bacanın, işin ehli, şömineci bir firma teknisyenleri tarafından kontrol edilip, istediğiniz türdeki şömine için uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bacanız yeni yapılacak ise, gene, işin ehli bir şömine firması tarafından veya gözetiminde, uygulama tercih edilmelidir. Bacası uygun olmayan bir evde, hangi marka şömine kullanılırsa kullanılsın, hayat cehenneme dönecektir!

İkinci adım; ihtiyaçlarınıza uygun, yani, ısıtma kapasitesi ve ebatları kullanacağınız alan için yeterli olan, garantili, kalitesinden emin olabileceğiniz bir iç hazne seçilmesidir. Isı kapasitesi ve dayanıklılık bakımından döküm hazneler tercih edilmelidir. Camlı haznelerde, camın vitro-seramik olması çok önemlidir. Diğer ısıya dayanıklı camlar, ısıyı geçirmez ve soğukla temas ederse patlar. İç haznenin bir diğer önemli kısmı, üzerine örülen duvar, yani, ısı odasıdır. Ytong veya yanmaz alçıpan ile örülen duvar, alüminyum folyolu taşyünü ile izole edilmeli ve üzerine sıcak havanın çıkacağı menfezler konulmalıdır.

Üçüncü adım; dış giydirmeniz yani şöminenin dekoratif kısmıdır. Dış giydirme yaptırırken, mümkün olduğu kadar katalogdan seçim yapmayın. Veya, seçtiğiniz firmanın mutlaka sizinkine benzer uygulamalarını görerek, işçilik kalitesinden emin olun. Zira, ithal kataloglar üzerinden verilen siparişiniz eve geldiğinde, seçtiğiniz modelin bir yorumuyla karşılaşma şansınızın yüksek olduğu bir sektör bu, özellikle Türkiye’de. Son olarak; şöminenizi yaptırdıktan sonra, sizle tüm irtibatını koparan firmalardan uzak durun deriz. Bir gün, şömineniz ile ilgili bir problem veya arzunuz olduğunda, hala servis alabileceğiniz kurumsallaşmış firmalar seçmeniz, konunun özgünlüğü göz önüne alındığında, önemle tavsiye olunur.

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.