BİR ŞÖMİNENİN FİYATI BELİRLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Seçtiğiniz şöminenin fiyatı ortaya çıkarken dikkate alınan temel kalemler: şömine haznesi, baca, ısı odası, dış giydirme ve montaj ücretidir. Bu kalemlerin hepsinin ölçü seçenekleri, çeşitli kaliteleri ve buna bağlı olarak farklı fiyat aralıkları bulunuyor.

Şömine içinde ateş yanan bir malzeme. Dolayısıyla çeşitli riskler içeriyor ve her bir parçanın aşağıda bahsettiğimiz kalite standartlarını taşıması, hem keyfiniz hem de emniyetiniz için ciddi önem arz ediyor. Unutmayın, size bu standartları sunamayan bir firmayla çalışmanız ilerleyen aşamada; ısınma ihtiyacınızın, emniyetinizin ve şömine keyfinizin riske girmesi anlamını taşıyor. Şömine yapıldıktan sonra genelde evin demirbaşlarından biri olur ve kolay kolay değiştirilmez. Bu sebeple şöminenizle ilgili bütçenizi belirlerken, cebinizden çıkacak ilk para kadar, ürünün ilerleyen zaman zarfında kalitesiyle kendini amorti etme özelliğine de dikkat ediniz.

Birinci ve en önemli kalemden başlayalım.

Şömine haznenizi seçerken vereceğiniz karar öncelikle haznenizin döküm mü, tuğlalı mı olacağıdır. Döküm hazneler tuğlalı haznelere göre bir miktar daha pahalıdır. Döküm haznelerin ısıyı tutma, yansıtma gücü ve dayanıklılığı tuğlalı haznelere göre daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Tuğlalı hazne tercihlerinde ise daha çok görsel sıcaklık ön plana çıkıyor.

Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun, çalışacağınız firmadan mutlaka CE ve uluslararası geçerliliği olan test raporlarını talep ediniz. Aksi taktirde, satın alırken fark etme olanağınız olmayan, hurdadan dökme; deforme olma, çatlama, delinme riski taşıyan kalitesiz bir döküm hazneyle veya yüksek ısılarda dağılan tuğlalı bir hazneyle karşılaşma riskiniz yüksek!

Hazne seçiminde iç malzemesi kadar önemli başka bir konu ise cam kapak sistemi. Ucuz bir alternatifi değerlendirmek istiyorsanız yana açılır cam kapak sistemli bir hazne tercih edebilirsiniz. Bu kapak sisteminin dezavantajı şöminenizi sürekli kapalı kullanmak zorunda kalmanız. Şöminenin başında keyif yaparken; odunların çıtırtısını, kokusunu hissetmek istediğinizde alevlerle aranızda cam bir kapak olacak, açayım ve bu şekilde kullanayım derseniz ise ortada açık bir kapak görmek pek hoşunuza gitmeyebilir. Asansör cam sistemli haznelerin konforu işte bu noktada başlıyor. Cebinizden bir miktar daha fazla para çıkacak. Fakat şöminenizi açık kullanmak istediğiniz zamanlarda asansör cam sistemini kaldırarak kapağı yukarıdaki yuvasına gizleyecek ve engelsiz bir alev keyfi yapabileceksiniz.

En ekonomik seçenek olan, tamamen açık şöminelerin ise artık devri kapandı. Yeterli ısı alamayacağınız, ateşi kontrol edemeyeceğiniz, yanış hızına karar veremeyeceğiniz ve yanarken bırakıp başından ayrılamayacağınız, emniyetsiz bir hazne bugünün geniş seçenek alanında kendine yer bulamıyor.

Şöminenizin bacası konusunda asla taviz vermemenizi tavsiye ederiz. Alevlerin, duman ve zehirli gazların muhatabı olan şömine bacası fiyatı yüzünden düşük kalitesini tercih edebileceğiniz bir kalem değil. Kalitesiz baca borularındaki delinmeler şöminenizin işlevini yitirmesini daha da kötüsü evinizde bir yangın riski oluşmasını sağlayabilir. Dış mekan bacalarında çift cidar seramik bacalar, çift cidar paslanmaz çelik bacalar ( iç cidar 316 L kalite, dış cidar 304 kalite ); iç mekanlarda gene paslanmaz çelik tek cidar sabit modül veya fleksibil bacalar kullanılmalıdır.

Şöminenizin performansını tamamlayacak en önemli öğe ısı odasıdır. Basitçe anlatmak gerekirse, haznenizin ürettiği ısı, bu kapalı oda içerisinde birikir ve üst kısmında bulunan sıcak hava çıkış menfezlerinden mekana üflenir. Böylece; ısı odası AB normlarında yapılmış, kaliteli bir şömine haznesi önünde oturanları hiç rahatsız etmeden, test sonuçlarında belirtilen genişlikte bir alanı ısıtır. Bu yüzden ısı odasında kullanılan malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Bu odanın tüm iç yüzeyleri tavan dahil alüminyum folyolu taş yünleriyle izole edilmeli, plakaların birleşim yerleri yanmaz bantlarla kapatılmalıdır. Taş yünlerinin yoğunluğu, yüksek ısılarda salma yapıp formunu ve işlevini kaybetmemesi açısından önem taşır. Düşük fiyat ve düşük yoğunluklu taş yünü ikilisi, uzun soluklu bir şömine keyfinde sizi yarı yolda bırakacaktır. Isı odanızda kullanılan taş yününün minimum 100 yoğunluklu olmasını talep ediniz. Hiçbir izolasyon uygulanmayan veya sıcak hava çıkış menfezleri, haznenin ısı kapasitesinin gerektirdiğinden küçük olan ısı odaları ise; duvarlarının izolasyonla korunmamasından ve üretilen ısının rahat bir şekilde tahliye olamayıp içeride sıkışmasından dolayı çatlayacaktır.

Artık şöminenin teknik tarafından değil de, estetik yanından yani dış giydirmesinden bahsedebiliriz. Bu bölümde fiyat seçenekleri de seçim alanı gibi çok geniş. Mermer cinsleri, doğal taşlar, granitler, ahşap, metal gibi malzemelerle şöminenizin dışını oluşturabilirsiniz.

İlk tavsiyemiz; şöminenizin dışını katalogundan veya internet sitesinden seçtiğiniz firmanın mutlaka gerçek uygulamalarını görmeniz. Ve baktığınız fotoğrafların bu firma tarafından yapılmış evlerden çekilmiş orijinal fotoğraflar olduğunu teyit etmeniz. Çünkü, distribütörü olduğu veya hiçbir tanışıklığı bulunmayan yabancı firmaların kataloglarındaki modelleri kullanan bir çok firma bulunuyor! Ve bu fotoğraflardaki modeller, burada fason atölyelere yaptırılmakta! Dolayısıyla, aceleci bir seçimden sonra, evinize montaja gelindiğinde, seçtiğiniz modelin kötü bir taklidiyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça mümkün!

Taş, mermer, granit, ahşap gibi malzemeler aynı adlarla ve şaşırtıcı derecede farklı kalitelerde piyasada arzı endam ederler! Dış giydirmenizde kullanılacak malzemenin numunesini de mutlaka görmeniz gerektiğini önemle ekleyelim.

Ayrıca, çalışacağınız firmadan, evinizde keşif ve sonrasında şöminenizin bitmiş halinin üç boyutlu mimari çizimlerini mutlaka isteyin. Sonradan bir sürprizle karşılaşmamak için, ölçüler üzerinde anlaşmaya vardıktan sonra siparişinizi vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak, evinizdeki montajda, firmanın tecrübe sahibi, kadrolu elemanlarının kullanılacağından ve montaj malzemelerinin ( yapıştırıcılar, koruyucular…) kalitesinden emin olmanızı tavsiye eder, kesintisiz bir ateş keyfi dileriz…

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.