Etiketler : şömine

ŞÖMİNELER KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR ?

Şömineyi temel olarak iki ana bölüme ayırabiliriz: iç haznesi yani ateşin yandığı bölüm ve dış giydirmesi, dekoratif kısmı.

AÇIK SİSTEM ŞÖMİNE HAZNELERİNİN DEZAVANTAJLARI

Açık sistem, camsız şömine haznelerinde elde edilen enerjinin büyük bölümü baca yoluyla atmosfere gönderilir. Bu hazneler, mekanın genelinin ısıtılması yerine sadece önünde oturulan kısıtlı bir alanın ısıtılması için çözüm olabilir.

ŞÖMİNE HAZNELERİ VE MALZEMELERİ

Günümüzde şömine hazneleri genelde döküm ve ateş tuğlasından üretilmektedir. Dökümün kalite standartları ve kalınlığı şöminenizin üreteceği ısı kapasitesi ve uzun süreli yanmalara karşı dayanıklılığıyla doğrudan bağlantılıdır.

ŞÖMİNE HAZNELERİNDEKİ CAM KAPAK SİSTEMLERİ

Şömine haznelerinde ısı kapasitesini etkileyen bir diğer önemli faktör cam kapak sistemleridir. Günümüz kapalı sistem şömine hazneleri, yana açılan ve yukarı aşağı çalışan asansör cam kapak sistemli hazneler olarak ikiye ayrılmaktadır.

ŞÖMİNEDE KULLANILAN CAMLAR

Şöminenizde kullanılan camların; yüksek ısılara ve ateşe dayanıklı, sıcak soğuk farklılıklarından kırılma çatlama yapmayan, ısı geçirgen camlar olması gerekmektedir. Sıcak soğuk farklılıklarına dayanıklı olmayan camlar, şöminenin yanar durumda olduğu zamanlarda soğukla temas ederse patlama riski içermektedir. Bu konuda dünyanın en büyük ve güvenilir üreticisi Alman... [+]

ŞÖMİNE DIŞ GİYDİRMELERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Şömine dış giydirmeleri temel olarak: mermer, granit, doğal taş, ahşap ve benzeri malzemelerden; modern, rustik, klasik ve dömi-klasik tarzlarda üretilmektedir.

KİŞİSELLEŞTİRMEDE SINIR YOK…

Modadan dekorasyona, beyaz eşyadan cep telefonuna kadar kişiselleştirmeye açık ürünler hayatımızdaki yerini almaya devam ederken, tasarımda belirli kalıpların çok da dışına çıkamayacağı düşünülen şöminelerde çağa ayak uydurabilen markalar sınırları zorluyor. Artık şömineleriniz sadece evinize ya da işyerinize göre değil yaşam tarzınıza göre de tasarlanabiliyor.

SIVI YAKIT BİO ETANOLLÜ, BACASIZ ŞÖMİNELER

Bio etanol; şekerkamışı, patates, pancar, muz gibi doğal bitkilerden elde edilen sıvı bir yakıttır. Bitkisel yapısı sayesinde sağlığa, solunuma ve çevreye bir zararı yoktur.

ŞÖMİNENİN KONULACAĞI YER VE FORMU NASIL BELİRLENİR?

Şöminenizin yerini seçerken en belirleyici etken bacanın nerede olduğu veya mevcutta bacanız henüz yoksa nereye yapılacağıdır. En ideal şömine bacası atmosfere açılana kadar dik bir şekilde çıkan ve daralma, genişleme yapmayandır. Bacanız, şömine haznenizi koymak istediğiniz yerin tam aksında değilse, paslanmaz çelik fleksibil bir boruyla, ... [+]

ŞÖMİNE İLE ISINMA SİSTEMLERİ; STANDART ŞÖMİNE

Standart bir şöminenin haznesi iki katmadan oluşur. Ateş tuğlası veya pik dökümden oluşan iç katman ve ek güvenlik için duman sızdırmaz bir dış katman; kaporta, yani çelik dış gövde. Standart şöminelerde ısı dağılımı ise iki farklı şekilde yapılabilir. 1)Şöminelerde kullanılan, %70 oranında ısı geçirgenlik özelliği... [+]

ŞÖMİNE İLE ISINMA SİSTEMLERİ; DİNAMİK ŞÖMİNE

Dinamik bir şöminenin haznesi üç katmadan oluşur. Ateş tuğlası veya pik dökümden oluşan iç katman, ek güvenlik için duman sızdırmaz bir dış katman; kaporta, yani çelik dış gövde ve üçüncü olarak da sıcak havanın hapsedildiği ikinci kaporta. Dinamik şöminenin haznesinin alt kısmında sıcak havayı hızlı... [+]