ISI ODASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Seçeceğiniz haznenin üzerine uygulanacak ısı odasının yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, şöminenizden istediğiniz verimi almanızda çok önemli bir noktayı oluşturur.

Isı odasının izolasyonunda kullanılan malzemelerin belirli bir sıcaklığın üzerinde çözülüp eriyen bağlayıcı lifler içermeyen ve koku yapmayan özelliklerde olması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Isı odası izolasyonu için en ideal malzeme; 1260°C ısıya dayanıklı, rulo şeklinde, seramik battaniyedir. Bu malzeme; yüksek ısılarda koku, çözülme, formunu kaybetme gibi riskler içermez.

İzolasyonu yapılan odanın içe bakan kısımlarının 0.40mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeylerinin de kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanması gerekir. Galvaniz sac plakalar ısının direkt yansımasını sağlamakta ve içi folyolu taş yünü gibi ısıyı emen malzemelerle kaplı eski tip ısı odalarına göre %30 daha fazla ısıtma gücü kazandırmaktadır.

Isı odası duvarının alt ve özellikle üstlerinde açılacak menfezlerin ölçülerinin, seçtiğiniz haznenin ısı kapasitesine uygun olması başka bir önemli noktadır. Bu sayede haznenizin ürettiği yüksek ısı, ısı odası duvarlarını rahatsız etmeden tahliye olacak ve mekanın istenilen düzeyde ısınmasını sağlayacaktır. Sıcak hava çıkış menfezlerinin gerekenden küçük bırakılması veya hiç konulmaması, ısının dışarıya tahliye olamayarak içeride sıkışmasına ve bir süre sonra duvarınızı çatlatmasına neden olur.

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.