ŞÖMİNE AKSESUARLARI

Şömine aksesuarlarını temel olarak; maşa kürek takımları, odun kapları, ön siperler, ve odun ızgaraları olarak dört ana kategoriye ayırabiliriz. Bunların dışında, sık kullanılmasa da; yanmaz eldivenler, körükler, pişirme setleri gibi yan ürünlerden faydalanmak zaman zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

Maşa kürek takımları bir şöminenin olmazsa olmaz aksesuarlarıdır. Dört parçadan oluşan bir set tüm işinizi görecektir; odunu tutmak için bir maşa, ateşi karıştırmak için gelberi, temizlik için süpürge ve kürek. Maşa kürek takımınızı seçerken, modelin görüntüsü kadar işlevselliğine de dikkat ediniz. Bu aletlerin ateşle muhatap olacağını unutmayın ve yüksek ısılarda deforme olmayacak malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih edin.

Odun kapları hem maşa kürek takımınızla bir takım oluşturarak şöminenize görsel bir zenginlik katacak hem de şöminenizdeki ateş sönmeye yaklaştığında, pratik bir şekilde yeni odunlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Odun kabınızın seçimini yaparken şöminenize uyumu kadar dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, temizlik konusunda ne oranda yardımcınız olacağıdır. Unutmayın, odun pis bir malzeme, bu yüzden etrafa parçalarının, tozunun saçılmasını engellemek için kapalı kapları kullanmakta fayda var.

Ön siperler; cam, siyah profil telli ve pirinç telli başta olmak üzere çeşitli malzemelerden üretiliyor. Yeni sistem cam kapak sistemli şöminelerin böyle bir aksesuara ihtiyacı yok. Şömineniz eski sistem, açık ağızlı bir hazneye sahipse, özellikle başında bulunmadığınız anlarda mekanınıza yanan bir odun parçasının sıçramasını engellemek için mutlaka bir ön siper edinmelisiniz. Füme ve şeffaf renk seçeneklerinde bulabileceğiniz ısıya dayanıklı cam ön siperler, ateş görüntüsünü kesmemesi açısından en avantajlı koruma önlemleri…

Odun ızgaraları da genellikle, eski sistem açık şömineler için üretilen aksesuarlardır. Ateşi kontrol altında tutamayacağınız, kolay yanışı sağlayan hava ayar sürgülerine sahip olmayan bir şömineniz varsa, bu ürünlere ihtiyacınız var demektir.  Haznenizin içine yerleştireceğiniz, çekmeceli bir odun ızgarası; alttan hava alarak odunların daha kolay tutuşmasını ve alevli, estetik bir yanışı sağlarken,  ızgaraların altında bulunan çekmeci sayesinde de, biriken külleri en pratik şekilde boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Odun ızgarası, bir şöminede ateşle en fazla muhatap olan parçadır. Seçiminizi yaparken,  yüksek dereceli ateşlerde, uzun yanışlarda deforme olmayacak malzemelerden üretilmiş bir ürün aldığınıza emin olunuz.

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.