ŞÖMİNE HAZNESİNDE BULUNMASI GEREKEN DİĞER ÖZELLİKLER

Döküm veya tuğla yanma haznesinin kalitesi, cam kapak sisteminin güvenirliliği gibi temel özelliklerin dışında, fonksiyonel ve estetik bir haznede şöminenizden aldığınız verimi ve zevki arttıracak çeşitli özellikler olmalıdır.

Seramik fitil izolasyon: Cam kapak çerçevesi etrafı (iç ve dış bölümlerinde), kapak oturma zemini ve tavanında kullanılması gereken, 1200°C yüksek ısıya dayanıklı seramik fitil izolasyon, hazne içerisine gereğinden fazla oksijen girip, kontrolsüz bir yanış oluşmasını engeller.

Hava ayar sürgüsü: Hazne içerisine giren oksijen miktarını kontrol ederek yanış hızını ayarlayabilmenizi sağlar. Hava ayar sürgüsü sayesinde yanış hızını kontrol atında tutarak şöminenizin hızlı veya yavaş yanmasına, odun tüketiminin miktarına siz karar verebilirsiniz. Bu da şöminenizi gerçek bir ısı cihazı olarak kullanabilmenizi sağlar.

Koruma bariyerleri: Yanan odunların devrilip cama zarar vermesini veya açık kullanımlarda dışarı dökülmesini engeller. Koruma bariyerleri yüksek ısılarda ve uzun süreli yanışlardan etkilenip deforme olmayacak malzemelerden yapılmalıdır.

Kül kovası: Hazne temizliğini pratik biçimde yapmanızı sağlar. Kül kovaları genelde haznenin tabanına gömülü kova şekilde veya cam kapağın alt kısmında çekmece şeklinde üretilmektedir. Şöminenin ön görüntüsünde çerçeve dışında başka bir kalınlık görünüp estetiğin bozulmasını tercih etmeyen kullanıcılar gömülü (gizli) kül kovasını tercih etmelidir.

Baca klapesi: Şöminenizi kullanmadığınız ve dışarıda ters bir hava olduğu zamanlarda, klapeyi kapalı konuma getirerek mekana soğuk havanın girmesini engelleyebilir veya şömineniz yanarken yarı açık konuma getirerek hızlı yanışı yavaşlatabilirsiniz.

Ayarlanabilir ayaklar: Hazne ayaklarının altında bulunan civatalar sayesinde, hazne yüksekliğini isteğinize uygun ölçüde ayarlayabilir ve montaj esnasında kolayca teraziye alabilirsiniz.

Alev kıran plakalar: Duman toplama davlumbazlarının orta bölümünde bulunan döküm plakalar, yanış hızını geciktirir ve ısı yansımasını arttırarak haznenizin performansına katkıda bulunur.

Çelik ısı boruları: Duman toplama davlumbazının orta bölümlerinde bulunan yüksek ısıya dayanıklı borular, ateş çarpması ile ısınıp, şömine ısı odasının içine ekstra ısı yansıması sağlarlar.

Galvaniz saç koruma: Haznenin asansör cam kapak sisteminin etrafında bulunan galvaniz korumalar, sistemin darbelerden korunmasını ve estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Yanmaz boya: Hazne boyasının yüksek ısılara ve ateşe dayanıklı olması gerekmektedir. Bu sayede hazneniz koku yapmaz, kabarmaz ve renk değiştirmez.