ŞÖMİNE İLE ISINMA SİSTEMLERİ; DİNAMİK ŞÖMİNE

Dinamik bir şöminenin haznesi üç katmadan oluşur. Ateş tuğlası veya pik dökümden oluşan iç katman, ek güvenlik için duman sızdırmaz bir dış katman; kaporta, yani çelik dış gövde ve üçüncü olarak da sıcak havanın hapsedildiği ikinci kaporta.

Dinamik şöminenin haznesinin alt kısmında sıcak havayı hızlı transfer etmeye ve uzak mesafelere ulaştırmaya yarayan, saatte 1000 m³’e kadar işlem hacmine sahip bir fan motoru bulunmaktadır.

Dinamik şöminelerde ısı dağılımı üç şekilde yapılabilir.

1)Şöminelerde kullanılan, %70 oranında ısı geçirgenlik özelliği olan Schott/Robax marka vitro-seramik camlardan mekana yansıyan ısı ile…

2)İzolasyonlu ısı odası üzerinde ve/veya uzak odalarda konumlandırılan menfezlerden çıkan sıcak hava ile.

Isı odasının alt kısmında soğuk hava giriş menfezi, üst kısmında ise, sıcak hava çıkış menfezi bulunmalıdır. Doğal konveksiyon sayesinde, üst menfezlerden mekana sıcak hava yayılır.

3)Sıcak hava menfezleri, ısı odası üzerine ve/veya aynı kattaki ve/veya üst katlardaki uzak odalara konulur. Uzak odalara ısı transferi yapmak için şömine haznesinden uzak odaya kadar sıcak hava taşıma borusu çekilmelidir. Bu borunun içindeki sıcak havanın uzaktaki odaya ulaşabilmesi için ise şömine haznesinin alt kısmında bulunan fan sistemi çalıştırılmalıdır.

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.