ŞÖMİNENİN KONULACAĞI YER VE FORMU NASIL BELİRLENİR?

Şöminenizin yerini seçerken en belirleyici etken bacanın nerede olduğu veya mevcutta bacanız henüz yoksa nereye yapılacağıdır. En ideal şömine bacası atmosfere açılana kadar dik bir şekilde çıkan ve daralma, genişleme yapmayandır. Bacanız, şömine haznenizi koymak istediğiniz yerin tam aksında değilse, paslanmaz çelik fleksibil bir boruyla,  60 derecelik bir açıdan daha keskin olmayan bir eğimle, haznenizle bacanız arasındaki bağlantı yapılabilir. Bu da, baca aksından bir iki metre kayarak yapılan montajları mümkün kılar.

Şöminenizi koyacağınız yer aşağı yukarı ortaya çıktı. Gelelim formuna…

Şöminenizin formunu belirlerken temel etken konulacağı yerin düz duvar mı, köşe mi olduğudur.

Bugün üretilen şöminelerdeki çeşitlilik göz önüne alındığında, düz duvar için de köşeler için de birçok alternatif formda modele ulaşabilirsiniz.

Düz duvar yerleşimlerinde sadece karşıdan ateş görüntüsü almak istiyorsanız düz bir hazne tercih edeceksiniz. Düz hazneleri; kare, dikdörtgen ve lineer formlarda bulmak mümkün.

“Şöminemden hem karşıdan hem de sağ ve sol taraflarındaki oturma gruplarından, yemek masasından… da alevleri seyretmek istiyorum” derseniz, sağ ve sol yanları da camlı, U tipi bir hazne seçmelisiniz. Veya sağ ve sol yanlardan alacağım görüntü için U tipinden daha yumuşak bir açı yeterli diyorsanız, prizmatik bir hazneye yönelebilirsiniz.

Şöminenizi köşeye yerleştirecekseniz, salondaki oturumunuz ve ateşin mümkün olan en geniş açıya hitap etmesi öncelikli derdiniz olmalı. Bunlar göz önünde bulundurularak; düz bir hazneyi köşeye diagonal bir biçimde yerleştirebilir veya ısı odası duvarının kenarlarını kırıklı yapabilirsiniz.

Düz bir hazne istemiyorsanız, son zamanların en çok tercih edilen formlarından L tipini seçebilir ve hem ön taraftan hem de yandan doyurucu bir alev keyfi yaşayabilirsiniz.

Şöminem köşede fazla yer kaplamasın fakat aynı zamanda da geniş bir açıdan alev seyretmem mümkün olsun arzusundaysanız, yardımınıza derinlikleri fazla olmayan bombe ve prizmatik hazneler yetişecek… Hem köşedeki ölü alan olan derinliği kullanıp hem de geniş bir seyir alanı yakalamanız doğru bir tercihle mümkün…

Kategori : Genel
Sık Kullanılanlara ekleyin , Maalesef trackbacks kapalı.